Spekulacje, inwestycje czy oszczędzanie?

Niedoświadczeni inwestorzy w momencie osiągnięcia niezadowalających wyników doszukują się różnego rodzaju spisków finansjery, która pozbawia ich oszczędności. Zanim jednak zdecydujemy się korzystać z poszczególnych instrumentów finansowych warto zapoznać się z ryzykiem jakie im towarzyszy. Dzieje się tak np. wówczas gdy bierzemy kredyt – naszą zdolność finansową ocenia bank, a my sami weryfikujemy czy jesteśmy w stanie spłacić dany kredyt.

Inwestując w fundusze także musimy ocenić ryzyko, a nie jedynie liczyć potencjalne, możliwe zyski. Tylko mając świadomość, że grozą nam straty i oceniając ich wysokość możemy podjąć słuszną decyzję. Fundusz to nie lokata, bo w odróżnieniu od niej nie mamy pewności, iż w najgorszym wypadku skończymy inwestowanie na poziomie kapitału początkowego. Wpływ na stan naszego konta będą mieli także spekulanci, którzy zarabiają na tym, iż sztucznie zawyżają lub zaniżają cenę danych papierów wartościowych czy walut.

Powinniśmy pamiętać o tym, że firmy inwestycyjne posiadające mnóstwo pieniędzy mają znacznie większy wpływ na wycenę danej jednostki uczestnictwa niż pojedynczy inwestor z niewielkimi oszczędnościami. Dlatego spora część inwestorów zaleca, aby nigdy nie iść pod prąd, tzn. odwrotnie do tego jak inwestują poważni gracze. Warto także wspomagać się wiedzą ekspertów, którzy udzielają się w środkach masowego przekazu, ponieważ udostępniają niejednokrotnie cenne informacje, które przekładają się na notowania giełdowe.

księgowa poznań farby do sitodruku rozpuszczalnikowe