Język angielski dla dorosłych – czy warto się uczyć?

Wiele o nauce języków obcych mówi się w kontekście dzieci, zwłaszcza jeśli tym językiem obcym ma być język angielski, którym posługuje się większość ludzi na świecie – nawet jeśli nie jest to ich język ojczysty. Zdajemy sobie sprawę z tego, że jeśli od najmłodszych lat nasze dziecko będzie się uczyło tego języka, to później nie będzie miało najmniejszych problemów z tym, aby się nim porozumiewać, a to oznacza, że nie tylko będzie miało ułatwiony dostęp do ciekawych stanowisk pracy, ale również będzie bardziej otwarte na różne podróże. Nie tylko w celach rekreacyjnych, ale może się również okazać, że dobra znajomość języka angielskiego otworzy przed nim drzwi najlepszych, światowych uczelni. Ale czy to oznacza, że tego języka mogą się uczyć tylko dzieci, a dorośli już nie?

Nigdy nie jest za późno na naukę

Warto sobie zdawać sprawę z tego, że tak naprawdę nigdy nie jest za późno na naukę języka obcego. Nie wiemy, jak potoczą się nasze losy, gdzie będziemy musieli zamieszkać, co więcej, nie możemy być nawet pewni, że do emerytury będziemy mogli pracować na danym stanowisku i nie będziemy musieli prowadzić rozmów z zagranicznymi kontrahentami czy klientami.

Jeśli jeszcze nie znamy języka angielskiego, to najwyższy czas żebyśmy go poznali i nasz wiek, nie będzie miał tutaj żadnego znaczenia. Są specjalne szkoły językowe, które właśnie oferują naukę tego języka dla osób starszych, tak aby czuły się one swobodnie w swojej grupie, jak również żeby na początku uczyły się takich zwrotów, które najbardziej mogą im się przydać podczas pracy. Dodatkowo takie kursy są tak dopasowane, aby jak najmniej kolidowały z godzinami pracy, więc nawet jeśli chcemy się uczyć języka angielskiego jako dorośli, nic nie będzie nam tutaj stało na przeszkodzie, poza nami samymi.

Możemy też sami

Chcielibyśmy się nauczyć języka angielskiego, bo coraz częściej potrzebny nam jest w pracy, ale pracujemy na zmiany i obawiamy się, że nie znajdziemy szkoły, w której moglibyśmy podjąć taką naukę? Jeśli tak faktycznie jest to wówczas warto się zastanowić nad indywidualnymi lekcjami. Nigdzie nie jest powiedziane, że mogą z takich lekcji korzystać tylko dzieci.

Jest wielu lektorów, którzy oferują swoją pomoc także starszym osobom. Co więcej, o ile dzieci uczą się podstaw, a następnie wszystkich zagadnień po kolei, zaczynając od tych, które mogą je najbardziej interesować. O tyle u dorosłych można naukę zacząć od podstaw, a następnie w pierwszej kolejności uczyć tych słów i zwrotów, które najbardziej przydadzą się w pracy. Dopiero kiedy te zostaną opanowane, można przejść do bardziej ogólnych słów, które przydadzą się podczas wakacji. Nie ma żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o naukę języka obcego.

Nawet jeśli jesteśmy dorośli, możemy zacząć się uczyć języka angielskiego.

nowela.pl Fale Gamma