Elementy więźby dachowej

Dach domu jest bardzo ważną jego częścią. Nie ma przecież żadnego budynku, który mógłby się obejść bez dachu. Kwestią otwartą pozostaje jego konstrukcja – ta jest różna w zależności od projektu, który akurat jest realizowany. Najmniej kłopotliwe pod względem konstrukcyjnym są dachy płaskie, ponieważ ich wykonanie jest najprostsze i nie wymaga dodatkowych elementów takich jak więźba dachowa. Mają jednak poważne wady. Są mniej bezpieczne zimą, ponieważ może się na nich gromadzić śnieg, a zbyt duża jego ilość może prowadzić nawet do zawalenia się dachu. W przypadku domów jednorodzinnych większość inwestorów decyduje się na projekt zakładający konstrukcję skośną dachu.

www.plbus.pl

Skośny dach wygląda ładniej, daje także dodatkowe możliwości lokalowe, ponieważ przestrzeń poddasza można ciekawie zaaranżować. Może ona służyć jako strych, ale także sypialnia, gabinet czy pokój dla dziecka. Skosy wymagają zastosowania wspomnianej już więźby dachowej, która w swojej tradycyjnej postaci jest wykonana z wysokiej jakości drewna. Za stworzenie więźby odpowiada cieśla, który musi w tym zakresie ściśle współpracować z dekarzami i ekipą zajmującą się wykonawstwem projektu. To dość złożona konstrukcja, o czym należy pamiętać. Składa się ona z różnych elementów i każdy z nich jest jednakowo ważny, aby dach mógł poprawnie funkcjonować. Wyróżnić trzeba tutaj między innymi wieniec, murłatę, krokiew, kleszcze czy więzar.

Bardzo istotne dla stabilności konstrukcji są również złącza ciesielskie, ponieważ to właśnie one przekazują obciążenia pomiędzy częściami więźby.

automaty do bram