Centralne ogrzewanie

Jedną z najbardziej powszechnych form ogrzewania domów oraz mieszkań jest korzystanie z sieci centralnego ogrzewania. Dotyczy to w szczególności lokatorów bloków mieszkalnych, które niemal zawsze korzystają z czynnika ciepła dostarczanego przez zewnętrzną firmę.

W tym celu w budynku powstaje sieć rur doprowadzających wodę do każdego z pomieszczeń w ramach tak zwanych pionów grzewczych. Z reguły grzejniki są umiejscowione na tej samej wysokości na wszystkich kondygnacjach budynku.

Sporą zaletą CO jest fakt, że nie musimy się w ogóle przejmować technicznymi kwestiami związanymi z podgrzaniem wody w kaloryferach i jej dostarczaniem. W sieci grzewczej znajduje się bowiem stale podgrzewana, uzdatniana woda, która pod ciśnieniem jest kierowana do sieci w naszym bloku lub domu jednorodzinnym.

Zazwyczaj wszystkie elementy instalacji grzewczych są traktowane jako części wspólne budynku, więc ewentualne remonty i naprawy mogą być realizowane przez spółdzielnię lub wspólnotę mieszkaniową, która zarządza nieruchomością. Istnieją dwa podstawowe systemy rozliczania kosztów centralnego ogrzewania.

Pierwszy, stosowany masowo przez dziesięciolecia, to ryczałt. Polega on na tym, że lokatorzy uiszczają stałą opłatę określonej wysokości, która może zmieniać się w każdym roku.

Drugi, który staje się w Polsce standardem, opiera się o podzielniki ciepła. Są one montowane na każdym grzejniku w domu i raz w roku rozliczane przez wynajętą firmę.

Płacimy wówczas jedynie za tę energię cieplną, którą faktycznie zużyliśmy.

osuszanie mieszkań warszawa farby z efektem lustra producent